Városlista
2026. április 11, szombat - Zsolt, Leó

Hírek

2015. Szeptember 10. 07:54, csütörtök | Belföld
Forrás: MTI - fotó: hirado.hu

Rekordnagyságú külkereskedelmi többlete lehet idén az országnak

Rekordnagyságú külkereskedelmi többlete lehet idén az országnak

Rekordnagyságú külkereskedelmi többlettel zárhat az idén Magyarország

- mondta Glattfelder Béla, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságszabályozásért felelős államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán a külkereskedelem júliusi alakulásáról közzétett KSH-adatokra reagálva.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint júliusban a kivitel euróban számolt értéke 5,4, az importé 2,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A kereskedelmi mérlegtöbblet 674 millió euró volt, 236 millióval több a tavaly júliusinál.

Az államtitkár kiemelte: az elmúlt 4 év adatait tekintve az idei évben júliusig megtermelt exporttöbblet lényegesen meghaladja az előző években elért értékeket.

A jelenlegi magas külkereskedelmi többlet alakulásához nagyban hozzájárult az elmúlt időszakban tapasztalható alacsony olajár, ugyanis az import nagyságát, költségét alapvetően meghatározza, hogy hogyan alakulnak az energiaárak a világpiacon - mondta.

Hozzátette: az ország külkereskedelmi többletét az is javítja, hogy a tavalyi meglehetősen enyhe tél miatt lényegesen kevesebb gázt kellett az idén importálni, mint egy évvel korábban, miután a gáztározók feltöltéséhez kevesebb gázt kell vásárolni a világpiacról.

Kérdésre válaszolva kitért arra, hogy a Mol tevékenységét a nyomott olajár és a csökkenő gázszállítás kevésbé érinti, ugyanis a kiskereskedelmi adatok szerint mintegy 8 százalékkal bővült a hazai üzemanyag-fogyasztás, és ez a Mol üzemanyagfinomítói kapacitásainak magasabb szintű kihasználását teszi lehetővé. A Molnak azonban vannak kitermelési érdekeltségei is olajban gazdag országokban, így az olajár esése nyilvánvalóan csökkenti a cég kitermelési nyereségét - jegyezte meg Glattfelder Béla.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 11. 17:00, szombat | Belföld

NAV: április 20-ig kell befizetni a turizmusfejlesztési hozzájárulást

Április 20-ig kell befizetnie a turizmusfejlesztési hozzájárulást az erre kötelezetteknek - hívta fel a figyelmet pénteki közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

2026. Április 11. 15:00, szombat | Belföld

Budapesti repülőjáratokat is töröltek a Lufthansa-dolgozók sztrájkja miatt

A Lufthansa légiutas-kísérőinek sztrájkja miatt törölték a légitársaság pénteki budapesti járatait - olvasható a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér honlapján.

2026. Április 11. 11:00, szombat | Belföld

A levélben szavazásra jogosultak több mint fele már leadta szavazatát

A magyarországi lakcímmel nem rendelkező csaknem 497 ezer választópolgár közül 254 ezren már leadtak levélszavazatot a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szombat reggeli adatai szerint.

2026. Április 11. 10:11, szombat | Belföld

Orbán Viktor: Zelenszkíj vagy én?