Városlista
2026. január 31, szombat - Marcella

Hírek

2023. Szeptember 25. 15:44, hétfő | Életmód
Forrás: MTI

Nébih: szeptember végén indul az őszi rókavakcinázás

Nébih: szeptember végén indul az őszi rókavakcinázás

A rókák veszettség elleni őszi immunizálása szeptember 30-án kezdődik Magyarország déli és keleti vármegyéiben, ezzel párhuzamosan ebzárlat és legeltetési tilalom is lesz az érintett térségekben, a repülőgépes vakcinázás az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

Kiemelték, a vakcinát tartalmazó csalétkeket kisrepülőgépekkel juttatják ki a déli és keleti vármegyékben, a művelet a sűrűn beépített és lakott övezeteket nem érinti.

A vakcinázási kampány során az illetékes járási állategészségügyi hivatal és a települési önkormányzat tájékoztatja a lakosságot az ebzárlatól és a legeltetési tilalomról, valamint az adott területekre vonatkozó időpontokról. A külterületeken kirándulók figyelmét pedig plakátokkal hívják fel a rókavakcinázással kapcsolatos tudnivalókra - írják a közleményben.

Az immunizálási program eredményességét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a kilőtt rókák laboratóriumi vizsgálatával méri fel. Az előző évek adatai azt mutatják, hogy a rókák több mint háromnegyede felvette a vakcinát tartalmazó csalétket - olvasható a közleményben.

Kitértek arra, hogy a veszettség az ország keleti szomszédainál - Ukrajnában és Romániában - rendszeresen előfordul, és a közelmúltban Szlovákia keleti részén is több helyen megjelent.

A hatóság tájékoztatása szerint tavaly Magyarországon is megváltozott a korábban kedvező veszettségi helyzet, 2022. szeptembere óta hat róka és egy kóbor kutya veszett meg. Az esetek mindegyike Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében fordult elő, az ukrán határtól számított nagyjából 10 kilóméteres körzetben. A betegség behurcolása vélhetően természetes úton, a vadállomány Ukrajna felőli mozgása révén történt.

A veszettség legfőbb terjesztője a vörös róka, amelynek hazai állománya körülbelül ötvenkilencezer egyedből áll. A veszettség nemcsak a vadon élő és a házi emlősállatokra, hanem az emberre is veszélyes, a kutyák veszettség ellenivédőoltása kötelező, a macskáknak pedig ajánlott - emlékeztetett a Nébih.

Fotó: Pixabay

Címkék: Nébih, róka, vakcina

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 31. 16:00, szombat | Életmód

Szép új világ 2. - Ember vagy gép? Közelebb van, mint hinnénk

Eljöhet az idő, amikor már nem tudjuk pontosan megmondani: emberrel beszélünk, vagy egy géppel?

2026. Január 31. 15:00, szombat | Életmód

Tavaly 2,4 millióan utaztak a BAHART kompjain és hajóin

A Balatoni Hajózási Zrt. (BAHART) hajóin és kompjain tavaly csaknem 2,4 millióan utaztak, ami az elmúlt 30 év egyik legjobb teljesítménye és 53 ezerrel haladja meg a 2024-es forgalmi adatokat

2026. Január 31. 10:34, szombat | Életmód

Elhunyt Fenyő Miklós

Életének 79. évében elhunyt Fenyő Miklós énekes, dalszerző - közölték szombaton a zenész hivatalos Facebook-oldalán.

2026. Január 30. 08:00, péntek | Életmód

Szép új világ: Humanoid robotok gyártásába kezd a Tesla

Két autómodell gyártását is leállítja a Tesla, hogy azok gyártosorait átalakítva humanoid robotokat gyártson. Évente akár 1 millió Optimus robot készülhet.