Városlista
2025. június 27, péntek - László

Hírek

2019. Augusztus 30. 05:00, péntek | Külföld
Forrás: mti

Megbírságolnák a bolgár adóhivatalt egy hackertámadás miatt

Megbírságolnák a bolgár adóhivatalt egy hackertámadás miatt

A személyes adatok védelmére hivatott bizottság Bulgáriában 5,1 millió levás (mintegy 2,5 millió euró) bírságot szabott ki az adóhivatalra,

miután június végén egy hackertámadás során 5,1 millió adófizető adatait szerezték meg a hivataltól, az adóhivatal fellebbez a döntés ellen.

A közszolgálati rádiónak Venciszlav Karadzsov, a bizottság elnöke elmondta, hogy a bírság a maximálisan kiszabható összeg egynegyede.

Korábban a pénzügyminiszter azt mondta a bírságot az adóhivatal saját forrásaiból fizeti majd meg, nem az adófizetők pénzéből. A hivatal illetékesei pedig kilátásba helyezték, hogy a támadás végrehajtóitól próbálják megszerezni az összeget, akik ellen kártérítési pert indítanak.

A fellebbezésben az adóhatóság arra hivatkozik, hogy bűncselekmény áldozatai. Az adatok annak ellenére jutottak ki a hivatal szervereiről, hogy mindent megtettek a rendszerek védelme érdekében.

Az adóhatóság a jövő héttől teszi lehetővé az érintetteknek, hogy ellenőrizzék, milyen személyes adataikhoz juthatott hozzá a 20 éves hacker, illetve a támadásban a gyanú szerint részt vevő cég két vezetője, akik ellen büntetőeljárás folyik. A gyanúsítottak tagadják, hogy ők szervezték volna a támadást.

Az eddigi információk szerint személyi számok és személyigazolvány-számok, illetve más adatok kombinációjához jutottak hozzá az adóhivatal szervereit feltörők.

Még júliusban a belügyminiszter azt közölte: a támadók egy orosz szerverről küldött elektronikus üzenetben értesítették tettükről a bolgár hírforrásokat. Az e-mailben a WikiLeaks kiszivárogtató oldalt alapító Julian Assange szabadon engedését követelték.

Vladislav Goranov pénzügyminiszter elmondta, hogy a kormány segítséget kért az Európai Unió kiberbiztonsági ügynökségétől.

Egy bolgár kiberbiztonsági szakértő IT-Csernobilnak nevezte az eseményt, amelyhez hasonló először fordult elő Bulgáriában.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 27. 07:20, péntek | Külföld

27-ből 26 tagállam támogatja Ukrajna uniós tagságát

Huszonhat európai uniós tagország állam-, illetve kormányfője szerint az Európai Bizottságnak fel kellene gyorsítania Ukrajna uniós csatlakozási folyamatát

2025. Június 26. 07:27, csütörtök | Külföld

Rekordmennyiségű esőzések és árvizek sújtják Délnyugat-Kínát, több tízezer embert evakuáltak

Hétfő óta többévtizedes rekordot megdöntő áradások sújtják Délnyugat-Kína egyes térségeit, számos településről már több mint 80 ezer embert evakuáltak a hatóságok - jelentette a kínai állami média.

2025. Június 25. 07:14, szerda | Külföld

Izrael tartózkodott a további iráni válaszcsapásoktól Trump kérésére

Izrael tartózkodott a további iráni támadásoktól Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnök beszélgetése nyomán kedden - jelentette a miniszterelnöki hivatal.