Városlista
2026. május 27, szerda - Hella

Hírek

2012. Április 23. 07:05, hétfő | Belföld
Forrás: mno.hu / MTI

Még mindig esik az építőipar teljesítménye

Még mindig esik az építőipar teljesítménye

Érdemi keresletet csak az állami infrastruktúra építés jelent a magyar piacon, amíg nem jönnek vissza a magánberuházók, tovább esik az építőipar teljesítménye.

A létfenntartásért vívott küzdelemben pedig háttérbe szorul az egyetlen kitörési pont, a fenntartható építés - mondta Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke a Fenntartható Építés című konferencián, pénteken a Construma szakkiállításon.

A 97 ezer építési vállalkozásból 87 ezer 5 fő alatti, itt nincs olyan szellemi kapacitás, amely megteremtené a fenntartható építés alapjait - tette hozzá az elnök.

Az uniós szabályozás szerint 2021 első napjától csak közel nulla energiaigényű lakóépület kaphat építési engedélyt, a középületeknél ez a követelmény már 2019-ben hatályba lép. Magyarországon az épületekkel kapcsolatos energetikai követelmények 2006 óta változatlanok, és a közeli tervek közt nem szerepel a szigorítás - mondta Soltész Ilona, a Belügyminisztérium főosztályvezető-helyettese a konferencián.

Egy épület költségét egész élettartamára kell vizsgálni - mondta előadásában Horváth Sándor, az ÉVOSZ fenntartható építés munkabizottságának a vezetője. Lehet, hogy a beruházás többe kerül, de a működtetés során ez a többszörösen megtérül - tette hozzá. A teljes élettartam a rajzasztalon kezdődik, és az elbontással fejeződik be.

Várhatóan szeptemberben jelennek meg és januártól lesznek hatályosak azok az új követelmények, amelyek nélkül nem adhatók ki az építési engedélyek. Soltész Ilona ezek között említette azt, hogy meg kell vizsgálni: hőszivattyúval fűthető-e az adott épület, illetve a fűtésére használható-e megújuló energia.

MTI / STOP

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 27. 07:10, szerda | Belföld

OGY - Magyar Péter: közös jelszavunk az önmérséklet

Amikor az ország bajban van, legyen a közös jelszavunk az önmérséklet! - mondta Magyar Péter miniszterelnök kedden az Országgyűlésben napirend előtt.

2026. Május 26. 10:00, kedd | Belföld

Mol: zavartalan a hazai kerozinellátás, biztosított a repülőterek működése

A magyarországi repülőgépüzemanyag-ellátás stabil és zavartalan - reagált a Mol a sajtóban megjelent légi közlekedést és a kerozinellátást érintő hírekre hétfőn.

2026. Május 26. 07:34, kedd | Belföld

Kelenföldi mozdonytűz - Mávinform: megindult a forgalom a Kelenföldet érintő vonalakon

Megindulhatott a forgalom a Kelenföldet érintő vonalakon, miután elvontatták a korábban kigyulladt és fennakadásokat okozó mozdonyt - közölte a Mávinform hétfő este a honlapján.