Városlista
2025. június 27, péntek - László

Hírek

2019. Március 03. 08:05, vasárnap | Bulvár
Forrás: player.hu

Már nyeli a szemetet az óceánon úszó különleges lefolyó

Már nyeli a szemetet az óceánon úszó különleges lefolyó

Akár 20 ezer műanyag palackot képes összegyűjteni egy év alatt.

Mi is rengeteget írtunk már az élővizek szennyezettségéről, és hát fontos is a tájékoztatás, de fontosabb lenne valamit tenni a műanyag hulladékokkal, olajjal, és minden egyéb vízi szeméttel. Így gondolta az a két ausztrál srác is, aki kitalált egy végtelenül egyszerűen működő szerkezetet.

Andrew Turton és Pete Ceglinski 2015-ben kezdett gyűjteni pénzt az IndieGoGón a Seabinre, és most jutottak el odáig, hogy telepítették az első darabot az angliai Portsmouth közelében. A vízen lebegő eszközben egy, a parton üzemelő szivattyú kelti a vákuumhatást, és nem csak a vízen úszó szennyezéseket szippantja be, hanem például az olajat is. A víz visszajut az óceánba, az olaj és a hulladék viszont a gépben marad zacskóban, amit aztán üríteni kell.

A Seabin tengeri élőlényekre nem veszélyes, naponta kb. 1,5 kg hulladékot képes összegyűjteni, ami a számítások szerint 20 ezer műanyag palackot vagy 83 ezer műanyag zacskót is jelenthet évente.

Nagyon sok ilyen vízi kuka kellene a világ vizeiben, de talán előbb-utóbb lesz is egyre több.

player.hu

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 27. 07:22, péntek | Bulvár

Axiom-4 - A küldetés tagjai csatlakoztak a Nemzetközi Űrállomás legénységéhez

A Dragon űrhajó sikeres dokkolása után mintegy 2 órával, magyar idő szerint 14 óra 23 perckor az Axiom-4 küldetés tagjai, köztük Kapu Tibor magyar űrhajós csatlakozott a Nemzetközi Űrállomás személyzetéhez (ISS).

2025. Június 26. 07:20, csütörtök | Bulvár

Új geometriai testet találtak a BME kutatói

Új geometriai testet találtak a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kutatói, a világ első monostabil tetraédere a gyakorlatban többek között űrmissziók leszállógységeinek tervezésekor hozhat áttörést

2025. Június 24. 07:24, kedd | Bulvár

Magyar diák is utazhat az Északi-sarkra a Roszatom nyári expedíciójával

Augusztusban indul útnak a Roszatom nemzetközi északi-sarki expedíciója, az atomjégtörő fedélzetén 21 ország középiskolás diákjai utaznak majd;