Városlista
2026. április 11, szombat - Zsolt, Leó

Hírek

2020. Március 19. 16:05, csütörtök | Életmód
Forrás: mti/illusztráció: pixabay

Legalább egy év szükséges a koronavírus-vakcina kifejlesztéséhez

Legalább egy év szükséges a koronavírus-vakcina kifejlesztéséhez

A koronavírus izolációja ellenére is hosszú idő, legalább egy év szükséges a hatásos vakcina kifejlesztéséhez - mondta a vírus izolációját végző kutatócsoport vezetője az M1 aktuális csatorna csütörtöki műsorában.

Kis Zoltán közölte: néhány kísérlet semmit sem ér, vagyis akkor tekinthető hatásosnak egy szer, ha több ezres populáción eredményes a tesztelése.

Ugyanakkor a vírus izolációja azért jelentős eredmény, mert csak akkor kezdődhet meg a vírus ellen hatásos szer kifejlesztése, ha a "kezünkben van a vírus" - fogalmazott a kutató.

Elmondta: az izoláció során a fertőzöttektől vett mintákat olyan sejtekkel "hozták össze", amelyekhez kötődni tudott, beléjük tudott jutni a kórokozó, és azokban sokszorosítani tudta magát.

Mindennek nyomán olyan mennyiségben tudták előállítani a vírust, ami lehetővé teszi a kutatását, vagyis meg tudják osztani a tudományos közösséggel - ismertette a folyamatot Kis Zoltán.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 11. 12:00, szombat | Életmód

Ma van a magyar költészet napja

Ma van a magyar költészet napja; az ünnep alkalmából országszerte irodalmi programok, tárlatvezetések, könyvvásárok és számos más rendezvény várja az érdeklődőket.

2026. Április 11. 12:00, szombat | Életmód

Látványos csillaghullás lesz megfigyelhető április 22-én

Április 22-én éri el maximumát a Lyridák meteorhullása, emellett négy égitest látványos együttállása is megfigyelhető lesz az égbolton - közölte az MTI-vel pénteken a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

2026. Április 10. 18:00, péntek | Életmód

Gödöllőn adják elő június végén a Csíksomlyói passiót

A magyar szabadság napja alkalmából június végén Gödöllőn, a Világfa előtt adja elő a Nemzeti Színház a Csíksomlyói passiót, együttműködve a város művészeti együtteseivel

2026. Április 10. 16:00, péntek | Életmód

Utolsó napjához ért az Artemis II, a Hold körüli újabb űrrepülés

Utolsó napjához ért csütörtökön az Artemis II, az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) Hold-programjának legénységgel végzett első Hold körüli űrrepülése.