Hírek
2025. Március 11. 07:45, kedd |
Életmód
Forrás: MTI
Csaknem negyven percig működött a Holdon a Puli magyar cég vízszimatolója
A magyar űrtechnológiai vállalat, a Puli Space Technologies vízszimatolója, a Puli Lunar Water Snooper (PLWS) csaknem 40 percig működött a Holdon, és adatokat küldött extrém hidegben, -55 Celsius-fokban
- közölte a vállalat hétfőn az MTI-vel.
Az Athena holdszonda, fedélzetén a magyar műszerrel, március 6-án magyar idő szerint 18:32-kor szállt le a Hold déli pólusának közelében, a Mons Mouton hegy körzetében. A holdszonda landoláskor eldőlt, és csak mintegy 12 órán át tudott működni - írták.
A közlemény szerint a magyar vízszimatoló 38 percen át szolgáltatott adatokat.
A magyar Puli Space Technologies és az amerikai magán űrvállalat, az Intuitive Machines együttműködése az első kísérlet lett volna a vízjég-koncentráció feltérképezésére a Hold felszínén. A NASA-díjas, alig 400 gramm tömegű PLWS-t az Intuitive Machines Micro Nova Hopper nevű, egyedülálló autonóm rakétameghajtású drónján helyezték el.
"Az egyik szemünk sír, a másik nevet" - idézi a közlemény Pacher Tibort, a Puli Space Technologies alapítóját.
"Az Intuitive Machines második holdi küldetése ("IM-2") ugyan nem a terveknek megfelelően sikerült - az Athena holdszonda sajnos eldőlt leszálláskor, ezért csak nagyon korlátozottan, rövid ideig tudott működni -, de mi büszkénk vagyunk arra, hogy ez idő alatt a vízszimatolónk közel 40 percig működött extrém hidegben, -55 Celsius-fok közelében, és folyamatosan küldte az adatokat. Bár nem tudtunk minden tervezett mérést elvégezni, kis eszközünk így is történelmet írt, és már készítjük elő következő holdküldetésünket" - tette hozzá a szakember.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 10. 18:00, péntek | Életmód
Gödöllőn adják elő június végén a Csíksomlyói passiót
A magyar szabadság napja alkalmából június végén Gödöllőn, a Világfa előtt adja elő a Nemzeti Színház a Csíksomlyói passiót, együttműködve a város művészeti együtteseivel
2026. Április 10. 16:00, péntek | Életmód
Utolsó napjához ért az Artemis II, a Hold körüli újabb űrrepülés
Utolsó napjához ért csütörtökön az Artemis II, az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) Hold-programjának legénységgel végzett első Hold körüli űrrepülése.
2026. Április 10. 14:00, péntek | Életmód
Agrometeorológia: pénteken és szombaton akár károkozó fagyok is várhatók
Az elmúlt években hatalmas károkat okoztak a tavaszi fagyok, és idén is komoly a probléma: a csütörtöki fagyos reggel után főleg pénteken és szombaton várhatók még akár károkozó fagyok is
2026. Április 08. 17:00, szerda | Életmód
Minden korábbinál több tisztán elektromos gépkocsi állt forgalomba márciusban
Többszörös csúcsdöntést hozott az elmúlt hónap a hazai flotta klímabarát megújításában. Márciusban a valaha volt legtöbb tiszta és csendes gépjármű kapott zöld rendszámot
