Hírek
2024. Október 11. 07:16, péntek |
Életmód
Forrás: MTI
Agrometeorológia: a talaj kellően nedves az őszi vetések számára
A talaj kellően nedves az őszi vetések számára, a hét végétől a többé-kevésbé napos időben pedig jól lehet majd haladni az őszi mezőgazdasági munkákkal - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
Az elmúlt egy hétben több hullámban érkezett eső, az elmúlt tíz nap csapadékösszege jellemzően 30-60 milliméter között alakult, inkább csak délkeleten maradt 15-30 milliméter között. A 30 napos csapadékmennyiség a sokéves átlag többszöröse, többnyire 100-150 milliméter, délkeleten 80-100 milliméter.
A júliusi és augusztusi hiány javarészt most pótlódott. A felső 50 centiméteres talajréteg csaknem országszerte telítetté vált és az ettől mélyebb rétegbe is egyre több nedvesség jut, bár az Alföldön továbbra is igen jelentős a nedvességhiány.
Az elemzés szerint a gyakran csapadékos idő, a tartósan sáros talaj hátráltatja a még hátra lévő betakarítási munkálatokat, az őszi búza vetését, az őszi talajmunkákat. A már a földbe került magoknak azonban igen kedvező a nedves talaj: az őszi káposztarepce szépen fejlődhet, az őszi árpa pedig már sokfelé kisorolt.
Az őszi búza magja is ideális körülmények közé kerül a jelenleg zajló vetés során, amennyiben a talaj megszikkad annyira, hogy arra rá lehessen menni a gépekkel.
Az előrejelzés szerint pénteken még esős, majd szárazabb, az átlagosnak nagyjából megfelelő hőmérsékletű időre van kilátás. A hőmérséklet a csütörtöki 25 Celsius-fok körüli csúcsértékekhez képest jelentősen visszaesik, péntektől már csak 15-20 fok között alakulnak a maximumok.
Vasárnaptól a derült, fagyzugos helyeken talajmenti fagyok előfordulhatnak, de kétméteres magasságban nem valószínű nulla fok alatti érték.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 09. 17:00, csütörtök | Életmód
Ismét a japán kultúrát bemutató Manga Napot rendez a Néprajzi Múzeum
Ismét a hagyományos és kortárs japán kultúrát bemutató Manga Nappal várja az érdeklődőket július 25-én a Néprajzi Múzeum - közölte az intézmény szerdán az MTI-vel.
2026. Július 09. 14:00, csütörtök | Életmód
Syngenta: kiváló minőségű az idei hazai görögdinnyetermés
A tavaszi fagyok és a nyári hőhullámok ellenére kiváló minőségű a hazai görögdinnyetermés az idén - közölte a Syngenta szerdán az MTI-vel.
2026. Július 08. 13:00, szerda | Életmód
A 100 ezer forintos fejenkénti iskolakezdési támogatás automatikusan jár minden érintett gyermek után
2026. Július 07. 17:00, kedd | Életmód
Velencei Filmfesztivál - George Clooney megkapja az Arany Oroszlán-életműdíjat
George Clooney kétszeres Oscar-díjas amerikai színész, producer és rendező Arany Oroszlán-életműdíjat kap a szeptember elején kezdődő 83. Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon - adta hírül hétfőn a The Hollywood Reporter.
